مقاله تشنه داري(گياه گل ميموني (Scrophularia striata گياهي معجزهآسا در آلامتو(ايلام)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله تشنه داري(گياه گل ميموني (Scrophularia striata گياهي معجزهآسا در آلامتو(ايلام) :

چکیده

عبور رشته کوههای سر به فلک کشیده زاگرس از میان استان ایلام و مجاورت با سرزمینهای کم ارتفاع کشور عراق باعث شده تا در این استان مناطق آب و هوایی متنوع و نیز فرصت مناسب برای رشد گیاهان متنوع خوراکی و دارویی فراهم گردد و همین امر سبب گردیده که اهالی استان از گذشته بسیار دور به استفاده از گیاهان دارویی توجه ویژه داشته باشند به گونهای که اکنون نیز در بیشتر روستاها معالجات سنتی با استفاده از گیاهان دارویی انجام میگیرد. در این بین گیاه اسکروفولاریا استریاتا ( Scrophularia (striata با نام محلی تشنهداری گیاهی است خودرو، چند ساله و از تیره گل میمون که مردم ساکن استان ایلام سالهاست که به صورت تجربی از این گیاه به صور مختلف از قبیل جوشانده خوراکی، بخور و ضماد در درمان بیماریهای متفاوت از جمله التهاب و عفونت چشم و گوش، سوختگیهای پوستی، زخم های عفونی، اپی زیاتومی، درد و اختلالات گوارشی، سرماخوردگی، هموروئید، کاندیدیازیس و کورك استفاده کنند. امروزه خواص آنتی باکتریال، آنتی ویروسی، حفاظتی و بازدارندگی قوی این گیاه در مطالعاتی به اثبات رسیده است اما ترکیبات شیمیایی این گیاه به صورت کامل شناسایی نشده و با توجه به کاربردهای

794

سنتی این گیاه مطالعه جامعی در زمینه دانش بومی و یافته های جدید در زمینه این گیاه ضروری است که در صورت شناخت علمی و توسعه و بهره برداری صحیح میتواند نقش مهمی در سلامت جامعه، اشتغالزایی، توسعه صادرات غیر نفتی و در نهایت توسعه پایدار ایفا کنند.

کلمات کلیدی: اسکروفولاریا استریاتا، طب سنتی، عفونت، توسعه پایدار

مقدمه

استان ایلام با گستره 20 هزار کیلومتر مربع مساحت به دلیل قرار گرفتن در دامنه رشته کوههای زاگرس و شرایط آب و هوایی مناسب، یکی از مهمترین رویشگاه های گیاهان دارویی در کشور به شمار میرود. برخورداری از این ویژگی ممتاز است که ایلام را تبدیل به عروس زاگرس و ذخیرگاه گیاهان دارویی در غرب کشور کرده است.

لینک کمکی