مقاله عوارض پوستي سلاحهاي شيميايي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله عوارض پوستي سلاحهاي شيميايي :

عوارض پوستی سلاحهای شیمیایی

پوست از مهمترین اعضای بدن و سد دفاعی بدن در مقابل عوامل خارجی و بیماری زاست
پوست از لایه خارجی و لایه داخلی و همچنین ضمائمی مانند مو، غدد عرق و غدد چربی تشکیل می شود و سلولها یی به نام رنگدانه در پوست وجود دارد که رنگ پوست در نقاط مختلف بدن به تعداد این سلولها در پوست بستگی دارد. محافظت از بدن در مقا

بل عوامل فیزیکی مانند سرما و گرما و محافظت از بدن در مقابل عوامل بیماری زا، از وظایف اصلی پوست است.

از میان عوامل شیمیایی ای که در طول جنگ تحمیلی استفاده شد، فقط عوامل تاول زا مانند گاز خردل دارای اثرات سمی بر پوست است و کسانی که در معرض عوامل دیگر مانند عوامل اعصاب قرار گرفته اند، مشکل پوستی نداشته اند و در آینده نیز براساس تحقیقات انجام شده با عوارض پوستی مواجه نخواهند شد. پوست از آنجا که خارجی ترین لایه بدن است و نیز به دلیل وسعت آن ، نخستین و بیشترین آسیب را در اثر تماس با گاز خردل متحمل می شود.ابتدا

یی ترین مشکل ضایعه پوستی قابل مشاهده قرمزی و تحریک پوست است که مشابه حالت آفتاب سوختگی پوست بوده و معمولا به همراه خارش ، سوزش و درد سوزنی است.
بتدریج و با گذشت زمان در میان این مناطق قرمزی پوست ، تاولهای کوچکی ایجاد می شود که ممکن است بعدا به هم ملحق شوند و تاول بزرگتری ایجاد کنند. بررسی ها ن

شان می دهد علائم گاز خردل مانند دیگر علائم با تاخیر ایجاد می شود. تحقی

قات نشان می دهد مدت زمان تاخیر معمولا یک تا 24 ساعت است و به عوامل متعددی بستگی دارد. غلظت گاز خردل موجود در محیط آلوده ، مدت زمان تماس و درجه حرارت و رطوبت محیط از جمله عوامل موثر است.
نواحی ای از بدن که گرم ، مرطوب و دارای پوست نازک تر هستند، معمولا زودتر و بیشتر در اثر تماس با گاز خردل آسیب می بینند که بیشتر شامل نواحی گردن ، آرنج و زیر بغل است.
همچنین کسانی که دارای پوست روشن تر هستند، احتمالا در مقابل گاز خردل حساس ترند.با توجه به این که برخلاف عوامل شیمیایی اعصاب ، گاز خردل فاقد پادزهر و درمان اختصاصی است ؛ پس مهمترین و حساس ترین اقدام درمانی عبارت است از رفع آلودگی در دقایق اولیه پس از تماس خردل.
ساده ترین روش رفع آلودگی در آوردن تمام لباسهای آلوده و شستشوی بدن با آب است و در صورت دسترسی به مراکز درمانی مجهز، بهتر است رفع آلودگی با مواد شوینده مخصوص انجام شود. مراقبت از ضایعات پوستی خردل شبیه مراقبت از سوختگی های درجه 2 است ؛ هرچند سیر بهبود ضایعات پوستی در مصدومیت با گاز خردل معمولا کند و طولانی است.
همچنین مانند دیگر سوختگی ها، هنگام آسیب پوست که مهمترین لایه محافظ بدن در مقابل عوامل بیماری زاست ، میکروب ها و عوامل بیماری زا براحتی می توانند در محل سوختگی و ایجاد عفونت کند.بنابراین افرادی که دچار ضایعات پوستی ناشی از گاز خردل شده اند، در 2هفته اول ، مستعد بروز عفونت های پوستی هستند و معمولا نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند. همان طور که گفته شد، پوست دارای ضمائمی است که غدد عرق ، غدد چربی با فعالیت منظم خود در سطح پوست باعث می شوند پوست بدن ما در مناطق مختلف خود رطوبت و چربی مناسبی داشته باشد. در برخی مناطق پوست ، تعداد غدد و چربی پوست بیشتر است.

بنابراین پوست ما در آن مناطق مرطوب تر یا چرب تر است مثل کف دست و مناطق چین دار بدن و در برخی مناطق تعداد این غدد کمتر است.
گاز خردل به دلیل ترکیب شیمیایی خاص خود در سطح لایه های پوستی باعث ایجاد آسیب در سلولهای مختلف می شود؛ از جمله سلولهای تشکیل دهنده غدد عرق و چ

ی پوست شود و فعالیت برخی از این غدد را دچار اختلال کند و باعث خشکی پوست می شود. همین خشکی پوست و نیز آسیب دیدن برخی دیگر از قسمتهای پوست در اثر گاز خردل ممکن است در برخی افراد موجب بروز خارش پوستی شود.پرهیز از استحمام مکرر، استفاده از لباسهای نخی و پرهیز از مصرف غذاهای حساسیت زا و محرک می تواند در کاهش مشکلات پوستی این افراد موثر باشد.

مقابله با سلاح های شیمیایی:
اقدامات حفاظتی و كمكهای اولیه در رابطه با سلاحهای شیمیایی
مهمترین و اقدام حفاظتی و كمك اولیه برای مصدومینی كه در برابر این نوع سلاحها قرار گرفته اند, ماسك و لباس ایمنی میباشد.
الف) ماسك ایمنی: ماسك ایمنی از بهترین وسایل ایمنی به شمار می رود و به هر رزمنده اموزش لازم جهت به كارگیری این وسیله داده می شود.

ب) لباس ایمنی: لباس ایمنی شامل سه قسمت است:
1) یك دست لباس رو ( بلوز و شلوار ) كه محافظ در برابر مواد

شیمیایی است.
2) كفش محافظ شیمیایی
3) دستكش محافظ شیمیایی
ج) پادزهرها: قرصهای مخصوص محافظت در برابر عامل اعصاب (پریدوستیگماین), جعبه مخصوص الودگی زدایی از پوست(M258A1) و جعبه پادزهر گازهای اعصاب از دیگر وسایل حفاظتی در برابر عوامل شیمیایی می باشند كه هر فردی كه در برابر این گازها قرار میگیرد باید در اختیار داشته باشد.
دفاع غیر نظامی: چنانچه وسایل ایمنی ذكر شده فوق در دسترس شما قرار ندارد باید از وسایلی استفاده كنید كه خودتان انرا تهیه می كنید. وسایل مورد نیاز:
1) كیسه نایلونی ضخیم به اندازه حجم بدن
2) كیسه نایلونی ضخیم و شفاف به اندازه حجم سر
3) دستكش نایلونی
4) باند زخم بندی
5) زغال
6) جوش شیرین
7) كش
8) پوتین.
طرز تهیه وسایل ایمنی:
الف) كیسه نایلونی را مانند لباس دوخته و آن را بر تن كنید. چنانچه بادگیر و یا لباس چرمی و یا ریز بافت دارید می توانید از انها استفاده كنید.در هنگام دوخت دقت كنید كه حتی المقدور گاز شیمیایی نتواند از ان عبور كند.
ب) كیسه نایلونی ضخیم و شفافی را كه به اندازه سر شماست روی سر خود قرار داده و دقیقا در مقابل دهان بینی یك یا دو سوراخ در ان ایجاد كنید.( توجه شود این كیسه باید یك تكه بوده و نباید دوخته شود و یا اینكه سوراخ دیگری داشته باشد)
ج) چند لایه باند زخم بندی را روی هم قرار داده و به اندازه حجم دهان و بینی خود قیچی كنید.(توجه داشته باشید چند سانتیمتر بیشتر از سطح دهان و بینی شما باشد) زغالی را كه قبلا اماده كرده اید كاملا خرد كرده و به صورت دانه های ریز در اورید: زغال خرد شده را درون یك باند زخم بندی طوری قرار دهید كه یك لایه محافظ در

برابر ورود هوای الوده تشكیل دهد.می توانید به جای این ماسك از ماسك طبی به علاوه یك لایه زغال خرد شده كه در باند زخم بندی قرار گرفته استفاده كنید.
د) یك بطری را به اندازه سه چهارم اب بریزید .

 كه دیگر جوش شیرین در اب حل نشود و رسوب تولید نماید در اینجا محلول جوش شیرین اماده است طرز استفاده از وسایل ایمنی ذكر شده:
1) در هنگام حمله شیمیایی نفس خود را حبس كرده و فورا كیسه نایلونی مخصوص را بر سر خود گذاشته و ماسك را بر روی بینی و دهان خود قرار دهید و دقت كنید هوا از اطراف ان وارد دهان و بینی شما نشود .
2) دستكش های نایلونی را به دست كرده و كش دور دست را بیندازید.
3) مقداری محلول جوش شیرین روی ماسك ریخته و ان را خیس كنید.
4) لباس های نایلونی را بر تن كرده و پاچه ها و استین ها را كش بیندازید.
5) پوتین را بپوشید و كش پاچه شلوار را روی ان بیندازید.
كمك های اولیه :
صدمات چشم:
سوختگی چشم ها: چشم ها ممكن است دچار سوختگی شیمیایی, حرارتی یا نوری شوند.
1) سوختگی شیمیایی: سوختگی چشم با مواد اسیدی و قلیایی ایجاد شده و در هر دو صورت شستن چشم ها با حجم زیاد و جریان ارام اب بر روی چشم هاست. می توانید چشم مصدوم را زیر جریان ارام شیر آب بگیرید و یا اینكه سر مصدوم را در یك ظرف آب فرو برده و از او بخواهید كه چشم هایش را باز بسته كند. این كار در مورد سوختگی با مواد قلیایی(آهك, بیكربنات سدیم و پتاسیم) به مدت حداقل20 دقیقه و در سوختگی با مواد اسیدی(جوهر نمك, اسید سولفوریك) به مدت 5 الی 10 دقیقه لازم و ضروری است. اگر چشم ها در اثر درد شدید بسته شده بود با ملایمت ولی قاطعانه چشم ها را باز كرده و ان را شست

شو دهید: سپس انها را با یك بانداژ به صورت شل بسته و مصدوم را به مركز درمانی انتقال دهید.
2) سوختگی حرارتی: هنگامی كه فردی دچار سوخ

نانچه مصدوم دچار سوختگی پلك یا صورت شد, پانسمان انجام ندهید و سوختگی را لمس نكنید و فورا به مركز درمانی مجهز انتقال دهید.
3) سوختگی با اشعه : اشعه مادون قرمز, تابش افتاب,نور لیزر و یا اشعه ماورا بنفش(نور جوشكاری) می تواند باعث سوختگی چشم شود. در بعضی از این موارد دردی وجود ندارد ولی در بعضی مانند جرقه جوشكاری یا افتاب زدگی چشم, درد زیادی وجود دارد. در این حالت چشم ها را با اب سرد بشویید و سپس ان ها را با پانسمان شل ببندید. نكته: در موارد خاص معمولا هر دو چشم پانسمان می شود اما در محیط های خطرناك(جنگ, اتش سوزی و;) چشم صدمه ندیده پوشانده نمی شود تا مصدوم قادر به دیدن باشد

لینک کمکی